Přejít na článek: Správa odpadů

Správa odpadů

Systém odpadového hospodářství města Tachov zahrnuje

• Směsný komunální odpad (dále jen SKO) od občanů (fyzických nepodnikajících osob), zajišťování jejich svozu, přebírání SKO na určených místech
  • Zajištění nádob na tříděný odpad (tzn. barevné kontejnery na papír a lepenku, plasty, sklo, kovy, bioodpad apod.), zajišťování jejich svozu a dobrého technického stavu
  • Provoz sběrného dvora (včetně přebírání a likvidace objemného a nebezpečného odpadu, pneumatik, stavební suti apod.), který mají trvale přihlášení občané Tachova zdarma (v některých případech jen do určitého limitního množství)
  • 1x ročně svoz velkoobjemového a neberzpečného odpadu ve městě a jeho osadách
  • Bezplatný zpětný odběr výrobků s tzv. ukončenou životností (elektrických a elektronických zařízení, zářivek a výbojek, baterií a akumulátorů, pneumatik)
  • Sběr použitého textilu
  • Předávání dále využitelných odpadů externím zpracovatelům (odpady z lesnictví, piliny, hobliny, odřezky, dřevo, dřevotřískové desky a dýhy, odpadní kůra a dřevo,
  • Směsi nebo oddělené frakce betonu, cihel, tašek a keramických výrobků, zemina a kamení, biologicky rozložitelný odpad)
  • Úklid náhodného nepořádku na veřejných prostranstvích a komunikacích v obci, výsyp veřejných odpadkových košů
  • Informační a osvětovou činnost o správném nakládání s odpady, předcházení jejich vzniku či minimalizaci jejich množství

Směsný komunální odpad

Směsný komunální odpad (SKO) tvoří největší podíl všeho produkovaného odpadu mezi občany, a to navzdory pokročilé recyklaci. Právnické osoby a živnostníci si svoz SKO zajišťují sami prostřednictvím individuálních smluv se svozovou společností. Ostatní občané za tyto služby platí obcím formou místního poplatku za odkládání komunálního odpadu nebo z nemovité věci.

Nakládání se směsným komunálním odpadem

Systém nakládání s odpady ve městě Tachov upravují dvě obecně závazné vyhlášky: OZV č. 7_2021 - o místním poplatku za obecní systém odp. hospodářství a OZV 3-2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářsví.

Sběr a svoz SKO zajišťuje pro město Tachov dodavatelsky externí smluvní partner (vítěz výběrového řízení z roku 2022), firma FCC Česká republika s.r.o., se sídlem Ďáblická ul. č. 791/89, 182 00 Praha. Směsný komunální odpad je spalován v moderní ekologické spalovně, případně ukládán na řízené skládky.

Platba za soustředěnou kapacitu (objem) sběrných nádob

Ve městě Tachov je systém svozu SKO řešen formou tzv. „za hlavu", neboli paušální roční platbě za každého trvale přihlášeného občana popř. vlastníka nemovitosti, tento systém více motivuje ke třídění odpadů.

Tříděný odpad

Barevné nádoby na tříděný odpad (papír a lepenka, plasty, sklo, kovy, olej, elektro, textil) Ve městě Tachov je provozován sběr tříděného odpadu od občanů, fyzických nepodnikajících osob, prostřednictvím sběrného dvora (více viz kapitola 4.) a barevných nádob různého objemu na ukládání plastů, papíru a lepenky, čirého a barevného skla, kovů, oleje, elektra a textilu. Tyto nádoby jsou umístěny na 130 různých místech ve městě viz (tabulka rozmístění nádob).

Ukládání odpadů mimo sběrné nádoby je v rozporu s vyhláškou obce. Účastníci systému, tedy občané – fyzické osoby, jsou povinni odkládat roztříděné složky odpadu na místa k tomu určená. jeho odkládání mimo sběrné nádoby je přestupkem pod pokutou až 50.000 Kč!

Právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání mají povinnost zajistit využití nebo odstranění odpadu v souladu se zákonem na vlastní náklady – to znamená, že nesmí využívat sběrné nádoby pro občany, pokud nemají smlouvu s městem o využití systému zavedeného městem Tachov pro nakládání s odpadem.

Svoz barevných nádob na separovaný odpad

Sběr a svoz barevných nádob na separovaný odpad (papír a lepenka, plasty, sklo, kovy...) zajišťuje pro mesto Tachov dodavatelsky externí smluvní partner (vítěz výběrového řízení z roku 2022), firma FCC Česká republika s.r.o., se sídlem Ďáblická ul. č. 791/89, 182 00 Praha.

Na tříděný odpad firma používá barevně rozlišené nádoby různých velikostí, jež sváží na třídící linku, z níž pak jednotlivé roztříděné druhy odpadu putují znovu do výroby.

Rozsah a způsob odděleného soustřeďování komunálního odpadu

S novým zákonem o odpadech č. 541/2020 Sb. vstoupila v účinnost také nová povinnost pro obce, týkající se informování občanů o odpadovém hospodářství.

Dle paragrafu § 60 odst. 4 je obec je povinna informovat nejméně jednou ročně způsobem umožňujícím dálkový přístup o způsobech a rozsahu odděleného soustřeďování komunálního odpadu, využití a odstranění komunálního odpadu a o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálního odpadu. Nejméně jednou ročně obec zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup kvantifikované výsledky odpadového hospodářství obce včetně nákladů na provoz obecního systému.

Požadované informace o nakládání s odpady ve městě Tachov v roce 2022 včetně údajů o nákladech a příjmech, množství a typech vyprodukovaných odpadů, jejich odběratelích a zpracovatelích a způsobech nakládání s nimi, najdete v souborech ke stažení.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Správa odpadů