Genový sad
Založení a účel genového sadu v Tachově
Genový sad starých a krajových odrůd ovocných stromů Tachovska (dále jen GS) byl založen na pozemcích města Tachova v roce 2006. Rozkládá se na jihozápadním okraji města Tachova na 2,2 ha zemědělské půdy. Zakladatelem sadu a provozovatelem do roku 2012 byl ČSOP ZO Tachov. Od roku 2012 se na základě pachtu o sad stará spolek Genové sady Tachovska, z.s., jehož je ČSOP členem. Vlastníkem sadu je město Tachov.
Součástí sadu je i prostor – „školka", ve kterém jsou pěstováni roubovanci stromků z GS. V současné době je v GS vysázeno přes 600 ks roubovanců starých a krajových odrůd ovocných stromů Tachovska. V současné době s v GS nachází 350 ks jabloní, 135 ks hrušek, 55 ks švestek a sliv, 45 ks třešní a višní, 10 ks ořechů, 10 ks jeřábů, naschi, hruškojeřábů a dále 10 ks podnoží jablek, hrušek a švestek.
Smyslem tohoto sadu je zachování genetické informace odrůd ovocných stromů, které v podmínkách Tachovska čas prověřil, nevyžadují intenzivní péči, netrpí chorobami a škůdci a celkově jsou do tohoto prostředí vhodné. Jedná se totiž zejména o staré a krajové odrůdy ovocných stromů, které již nejsou vedeny ve státním registru a jsou minimálně 60 let staré.
Dalším, neméně důležitým účelem GS, je poskytování roubů, popř. zapěstovaných roubovanců zájemcům, díky nimž se tyto odrůdy budou moci navracet zpět do volné krajiny, např. při výsadbách podél komunikací, při osázení ploch, které tvoří VKP, ÚSES, nebo i zahrádek.
Kontakt
RNDr. Miroslav Rolko, předseda spolku, tel. (+420) 725 042 596,
e-mail: rolkotc@seznam.cz