Přejít na článek: Zámek Prostiboř (Kopec)
Zrušit hledání

Zámek Prostiboř (Kopec)

Na skalnatém ostrohu nad Úhlavkou u Prostiboře stojí mezi divoce rostoucími stromy starý zámek

Nad Prostiboří stával od 14. století gotický hrad, který byl v 18. století přestavený na patrový zámek. Ten nyní čeká na další etapu revitalizace. Dříve záviděníhodný majetek Kladrubského kláštera nyní jen tiše stráží několik obydlí, která se pod ním nachází.

Dávné doby na Kopci

Místo o několika málo domech stojících ve svahu nad Úhlavkou je o něco starší než původní hrad. Nachází se asi 3 km od vísky Prostiboř a dostalo příznačný název - Kopec.

Pod ostrohem se klene krásný, prastarý kamenný most ze 13. století, jehož pilíře smáčí řeka Úhlavka. První písemné zmínky o zdejším hradu, naleznete v dokumentech ze 14. století. Údajně zde dříve stával hrad ještě starší - dřevěný, který nahradil hrad kamenný s válcovitou věží. Tu dnes spatříte zachycenou už jen na starých obrazech. Následovala gotická přestavba, jejíž lichoběžníkový půdorys byl v následujících stoletích zachován.

Dnešní podoba zámku je směsí převážně gotické fáze stavby s barokní a klasicistní. Zámek – hrad je dnes kvůli rekonstrukcím uzavřen. Kde zela po celé jedno století díra, tam dnes naleznete uzamčenou bránu, která by vás přivedla na nádvoří zámku.

Zub času

Právě v letech před revitalizací památky vyhledávali hrad výletníci a tuláci, kteří mohli pozorovat, co zbylo z někdejší krásy. Pavlač s arkádami pohltily nálety dřevin, většina prvního patra se zřítila, trámy rozvaleného krovu čněly nad polorozpadlou omítkou. Zámek byl přitom obydlen až do roku 1950 a uchovával například renesanční fresky, které bylo nutno následně přesunout do zámku v Horšovském Týně.

Stavba se už už měnila v romantickou zříceninu, naštěstí ji v roce 2002 převzala stavební firma, která se zabývá záchranou památek v České republice. Díky tomu má zámek novou střechu a zkultivované nádvoří.

Lidské stopy

Rozhodnete-li se navštívit prostibořský zámek, známý také pod jménem Kopec, čeká vás ponejprv procházka ničím nerušenou přírodou v blízkosti Sedmihoří.

Půjdete-li ze směru od Bonětic přes Prostiboř, můžete obhlédnout kostel sv. Mikuláše, smírčí kříž a u odbočky na Kopec si určitě všimnete mohutného stavení unikátní barokní sýpky. Sýpka zde zbyla jako jediná ze všech hospodářských budov starého panství. Před mostem, který vede do zámku, se nachází dva kamenné kříže věnované českým historikům.

Místo působí velmi divoce a nepřístupně, ale nenechte se odradit jeho prozkoumáním. Zámek, který kdysi údajně schraňoval kladrubské poklady i dnes vypadá, že stále střeží nějaké tajemství.

Vyrazte do krajiny Sedmihoří a navštivte prastarou obec Prostiboř. Při objevování místních památek se na chvíli dotknete historie i času.

Autor: Nikola Šáchová

Zámek Prostiboř (Kopec)
34901 Prostiboř
Zámek Prostiboř (Kopec)
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Zámek Prostiboř (Kopec)
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu