Přejít na článek: Zahájení provozu Babyboxu v Tachově

Zahájení provozu Babyboxu v Tachově

V pondělí 5. prosince byl zahájen provoz tachovského babyboxu v areálu společnosti GRAMMER. Vedení města oceňuje společenský přínos babyboxů, zároveň ovšem upozorňuje na rizika, která jsou s jeho provozem spojena.

V souvislosti s vybudováním babyboxu v Tachově se opět ukazuje problematické zajištění zdravotní péče v okrese Tachov. Chybí zde zdravotnické zařízení s nepřetržitým provozem i lůžkové zařízení poskytující péči o akutní i chronické pacienty. Z toho plynou problémy i v případě zřízení babyboxu.

Tachov nemá vhodný prostor pro babybox

Umístění babyboxu do areálu tachovské poliklinky nebylo možné, protože nemá nepřetržitý provoz. Péči o děti zajišťuje soukromý sektor, kterému poliklinika pouze poskytuje prostory. Navíc je v tuto chvíli služba pohotovosti zabezpečena pouze do roku 2023, vyhlídky na další období jsou zatím nejisté.

Problematické je i navázání služby babybox na tachovskou záchrannou službu, která nedisponuje adekvátně vybaveným sanitním vozem nutným pro převoz novorozence. Aktuálně se již na podnět vedení města řeší dokoupení potřebného vybavení.

MUDr. Marcela Smihrodská (Za lepší Tachov) uvedla: "Velice nepříjemným zjištěním bylo, že se záchrannou službou v Tachově v záležistosti nikdo oficiálně nejednal. O celé věci se záchranná služba dozvědela bohužel ex post."

Společnost Grammer nabídla prostor a zajištění provozu

Nadace zajišťující budování babyboxů našla nakonec jako partnera v Tachově společnost Grammer, která nabídla místo ve svém areálu. Obsluhu babyboxu zde zajistí pracovník zajišťující ochranu a bezpečnost areálu. Pracovník ostrahy ovšem nemá potřebné zdravotnické vzdělání, takže je jeho úlohou pouze neprodlené kontaktování záchranné služby.

"Děkuji moc společnosti Grammer, že tak zodpovědně přistoupila k řešení problematické situace. Všichni si přejeme, aby nebyl nikdo donucen negativními událostmi ve svém životě do babyboxu miminko umístit. Pokud už se tak stane, tak je nejdůležitější, aby měla celá věc dobrý konec," doplnila místostarostka města Vendula Machová (Volím Tachov).

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Zahájení provozu Babyboxu v Tachově