Přejít na článek: Vlčí hora
Zrušit hledání

Vlčí hora

Důstojnou dominantu celého Tachovska tvoří vrchol Vlčí hory, ze kterého budete určitě zasněně hledět na dechberoucí výhled do širokého okolí.

Vlčí hora je snadno rozeznatelný čedičový vrchol, který je vidět z dalekého okolí. Z jeho vrchu se naskýtá omezený ale nádherný výhled do okolí. Údajně zde měl stanout i J. W. Goethe a prohlásit výhled za jeden z nejkrásnějších v Evropě.

Hora plná černých krystalů

Vlčí hora je původně sopka, která nad okolní krajinou vyrostla na konci třetihor, zhruba před jedním miliónem let. Díky specifickým podmínkám se v lávě začaly vytvářet krystaly augitu a amfibolu, které proslavily toto místo mezi mineralogy a geology. Je jen velmi málo míst, kde tyto minerály naleznete v tak velkých krystalech.

I dnes při troše štěstí naleznete ve výkopu nebo krtinci na úbočí Vlčí hory řadu menších i větších temných krystalů.

Goethovo cesty po okolí

Pro svou mineralogickou vzánost se o Vlčí hoře dozvěděl také vášnivý geolog a básník J. W. Goethe, který pobýval v nedalekých Mariánských Lázních. Jeho sbírku krystaly z místního naleziště také rozšířily.

V souvislosti s Goethem se traduje také historka o tom, jak básník stanul na vrcholu Vlčí hory a prohlásil, že vidí jeden z nejkrásnějších výhledů jaké kdy spatřil. Na základě toho vzniklo místní pojmenování Goethova vyhlídka a Goethova lavice.

Pravda je ovšem taková, že v době, kdy se Goethe o Vlčí horu zajímal byl již značně nemocný a vrchol s největší pravděpodobností osobně nikdy nenavštívil.

Daleké výhledy do krajiny

Okolí Vlčí hory je velice členité a modeluje ho zejména Kosový potok a řeka Mže. Tyto vodní toky zde během miliónů let vytvořily hluboká kaňonovitá údolí. Vlčí hora se nad tuto divokou krajinu vypíná až do výšky 704 metrů nad mořem, takže výrazně převyšuje svoje okolí o 100 až 200 metrů. Stříbrná stuha řeky Mže se nalézá dokonce o 300 metrů níže.

Pokud se tedy odhodláte ke zdolání vrcholu některou z málo patrných cest, budete odměněni nebývale krásným výhledem. Zejména výhled směrem na západ je úchvatný. Zde se před vámi rozevře rozhled díky velmi strmému srázu, který padá až ke Kosovému potoku. Máte zde pocit skoro jakobyste viseli nad krajinou. Výhled navíc nehyzdí žádné velké stavby nebo města. Členitá krajina se zbytky mezí, hlubokými lesy a kopci tak poskytuje skoro stejný obraz, jaký byste tu mohli spatřit po boku J. W. Goetha.

Klid, který zde panuje naruší jen šum listí ve větru nebo houkání vlaku, který spatříte malinký kdesi hluboko v údolí jak se žene z Plzně do Plané.

Zanechte za sebou značené turistické trasy a vydejte se loukami vzhůru na vrchol Vlčí hory. Težší než samotný výstup pro vás bude odpoutání od výhledu, kterým budete odměněni.

Autor: Matouš Horáček

Vlčí hora
Vlčí hora
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Vlčí hora
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu