Tachovské jubilejní oslavy osvobození
Již minulý rok město avizovalo plán oslavit toto významné výročí ve větším stylu a s bohatším kulturním programem. Letos si tak lidé během dvou dnů mohli zajít na koncerty, promítání filmu, prohlédnout si konvoj historických vozidel, nebo si zatancovat na swingové tančírně. Samozřejmě nechybělo tradiční setkání u Památníku osvobození americkou armádou s představiteli města, kraje, bezpečnostních složek i hostem z americké ambasády.
První den oslav: konvoj, koncert i promítání v kulisách tachovského zámku
Nádvoří tachovského zámku v obležení historických vozidel
Oslavy osvobození začaly v poledne na nádvoří tachovského zámku příjezdem konvoje historických vozidel z Military Car Clubu Plzeň. Ten v letošním roce také slaví, a to 35 let své existence. Konvoj čítající přes čtyři desítky automobilů a motorek se utábořil na nádvoří a bylo možné si auta prohlédnout zvenku i zevnitř. Konvoj zůstal až do odpoledních hodin. „Potom se přesouváme do základního kempu na Hracholuskách a v dalších dnech budeme součástí plzeňských oslav. Někdo zůstává až do středy 7. května,“ dodal účastník konvoje.
Bluesová kapela i promítání filmu
Odpoledne bylo možné shlédnout film Paměť války od Paměti národa, se kterou město během příprav oslav spolupracovalo. Dokumentární film přináší stále živé příběhy válečné generace. Přibližuje osudy letců, partyzánů a odbojářů a jejich vnitřní boje se strachem a odvahou. Režisérem filmu je Viktor Portel, který osobně debatoval s diváky na vzpomínkové akci Paměť Staré Knížecí Huti, které je město partnerem.
Všechny přítomné roztančila bluesová kapela St. Johnny. Ta si připravila jak převzaté písně, tak vlastní tvorbu. Americký zvuk boogie a rock´n rollu se nesl nádvořím a přenesl nás duchem na americký kontinent.
Druhý den oslav: vzpomínkový akt, koncert americké kapely i swingová tančírna
Pietní akt u Památníku osvobození města americkou armádou
V půl druhé začal pietní akt u Památníku osvobození města americkou armádou v prostorech parčíku nad kostelem sv. Václava. Památník s názvem Díkuvzdání vytvořili pro město společně tachovští umělci, akademická sochařka Alena Burešová a Milan Vendy Hůrka před 35 lety. Jeho slavnostní odhalení proběhlo na konci dubna roku 1990, kterého se zúčastnila i tehdejší velvyslankyně USA paní Shirley Tempel.
Samotnému aktu položení květin, jako projevu uctění památky padlých ve druhé světové válce, předcházely projevy starosty města Tachova Mgr. Petra Vrány, kulturního atašé amerického velvyslanectví Luka Meinzena a historika PhDr. Jiřího Nenutila. Uctít památku dorazili i představitelé města, místostarostka Mgr. Vendula Machová a místostarosta Mgr. et. Mgr. Jan Straka. Mezi hosty byl také senátor prof. Dr. Ing. Miroslav Plevný, poslanec Ing. Jan Volný a za Plzeňský kraj dorazili náměstci hejtmana Ing. Pavel Čížek a Petr Vanka. Přítomni byli i zástupci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru či Krajského vojenského velitelství v Plzni. Památku uctili i příslušníci politických a zájmových organizací v Tachově.
Velké poděkování patří Tachovskému dětskému sboru za hudební doprovod, členům tachovského oddílu Junáka za čestnou stráž a ředitelce muzea Českého lesa PhDr. Janě Hutníkové za úvodní slovo.
Touch´n´Go – dotek Ameriky na zámeckém nádvoří
Díky spolupráci tachovského kulturního střediska a americké ambasády dorazila do Tachova armádní kapela amerického letectva. Její členové zaplnili celé pódium a jejich repertoár amerických popových i rockových hitů všem zpříjemnil páteční odpoledne.
Večer v rytmu swingu
Obléci se do dobových šatů a vyrazit si zatančit v rytmu swingu mohli všichni v pátek večer. Společenský sál Mže hostil dobovou tančírnu. O hudební doprovod se postarala plzeňská kapela Sestryoly hrající dobové české písně 20. – 40. let 20. století.
Program pro školy
Ve spolupráci s plzeňskou pobočkou Paměti národa byl připraven i program pro školy. Žáci druhého stupně shlédli dokumentární film s lektorskými vstupy. V městském parku byla instalována výstava, ke které byly připraveny pracovní listy k vyplnění. Ta zde bude k vidění, až do konce května. Zapojilo se i Muzeum Českého lesa, které připravilo pracovní listy pro první stupeň s tematikou 2. světové války v Tachově. Žáci se tak mohli projít po místech, která jsou s tímto historickým obdobím ve městě úzce spjata.