Přejít na článek: Tachov vyzývá ke stažení aplikace MUNIPOLIS. Už na jaře uspořádá soutěže a chystá participativní rozpočet

Nabídky práce, kulturní tipy i ty nejdůležitější informace z města – třeba o aktuální povodňové výstraze, to vše lze na stránce města Tachov najít v aplikaci MUNIPOLIS. Po necelém roce od jejího zavedení se ale ke sledování zpráv z města registrovalo jen něco přes tisíc uživatelů. Vedení radnice to chce nyní změnit, a ještě v tomto roce slibuje nejen sběr podnětů ke zlepšením ve městě, ale například i online hlasování o určení participativního rozpočtu, ankety a možnost zúčastnit se soutěží.

Kdo si aplikaci české komunikační platformy do svého telefonu ještě nestáhl, může tak učinit zdarma a následně si i zvolit, které informace ho ve městě zajímají nejvíce, ve kterých případech chce o novinkách dostávat upozornění a ve kterých naopak ne. „Naším cílem je, abychom k sobě měli s občany Tachova blízko a mohli s nimi komunikovat přímou cestou, která každému umožní se vyjádřit k situaci ve městě a na úřadě. A MUNIPOLIS nám to dovoluje dělat tak, abychom jeho uživatele informacemi nezahltili," vysvětluje radní města Tachova Matouš Horáček.

Přesto, že město aktuálně pracuje na řešení řady výzev včetně otázek zlepšení životního prostoru anebo soužití místních s menšinami, MUNIPOLIS v Tachově zatím využívá jen každý desátý obyvatel. Už v únoru proto na stránce přibudou například soutěže, jejichž výherci se mohou těšit na lístky do městských sportovišť, jízdárny, zámku a třeba i slevové vouchery na vysněnou dovolenou.

Výzvy a soutěže město plánuje po celý rok

Město, které už v loňském roce poskočilo ze 153. na 137. místo v žebříčku kvality života v českých městech, se tak chce znovu o něco posunout. „Už nyní jsme spolu s  Munipolisem zapracovali na přehlednosti i vizuálu stránky města. Do konce roku nás pak čekají tři důležité a konkrétní akce – jarní soutěže, anketa spokojenosti se životem ve městě a vrcholem se pak má stát participativní rozpočet," uvádí Matouš Horáček k plánovaným změnám. Mimo jiné se má dostat i na tvorbu pocitových map – tedy šetření, ve kterém respondenti označují jejich oblíbená místa ve městě a naopak ta, na kterých se necítí dobře.

Cílem radnice je, aby na konci roku byla v MUNIPOLIS aktivně zapojena nikoliv tisícovka obyvatel, ale ideálně dvou až třínásobek současného počtu. Další výzvou se pak má stát uspořádání participativního rozhodování o části městského rozpočtu. Vůbec poprvé se tak budou moci zapojit do rozhodování o tom, jaké akce a investice se budou v následujícím období realizovat.

„Pravidelně se nám daří k hlasování přilákat asi 20–50 % těch, kdo chodí k volbám. A asi nejdůležitější je vůbec první uspořádaná anketa. Právě od ní se odvíjí další účasti i to, zda se obec rozhodne v aktivitě pokračovat. Doufám proto, že město Tachov bude patřit při nejmenším k té úspěšnější polovině," uvádí zakladatel komunikační platformy MUNIPOLIS Ondřej Švrček.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Tachov vyzývá ke stažení aplikace MUNIPOLIS. Už na jaře uspořádá soutěže a chystá participativní rozpočet