Přejít na článek: Slavnostní zahájení provozu kulturního areálu Mže v Tachově

Slavnostní zahájení provozu kulturního areálu Mže v Tachově

Přestřižením pásky proběhne v pátek 31. března slavnostní zahájení provozu kulturního areálu Mže v Tachově.

Srdečně zveme zástupce médií, ale i všechny zájemce ze široké veřejnosti na slavnostní přestřižení pásky a oficiální zahájení provozu kulturního areálu Mže. Jedná se o významnou investici do podobného zařízení nejen v rámci města Tachova, ale i v rámci širokého regionu. Tachov zatím do rekonstrukce areálu investoval 83 milionů Kč bez DPH. Největší změnou prošel kinosál a předsálí se šatnami a občerstvením. Menší úpravy ale doznal i kulturní sál.

Slavnostní zahájení je naplánováno v termínu konání Mezinárodního festivalu podvodní fotografie, filmu a dětské výtvarné tvorby PAF Tachov, který letos oslaví 45 let a svým významem značně překračuje nejen hranice našeho kraje ale také republiky. Návštěvníci tak mají v den zahájení provozu mimo prohlídky areálu také možnost shlédnout vybrané festivalové filmy.

Historie kulturního areálu Mže

Objekt Mže se stavěl v letech 1982 - 1984 na severním okraji zámeckého parku v prostoru, kde se nacházely bývalé zámecké skleníky. Své sídlo zde od začátku měl Okresní výbor KSČ a další instituce spojené s totalitní společností.

Radní Jana Hutníková (Volím Tachov) uvedla k historii po roce 1989: "Hned v závěru roku byl zdejší velký konferenční sál využit pro tzv. Dialogy – šlo o setkání veřejnosti s odborníky na nejrůznější témata, která organizovalo zdejší Občanské fórum. Po rocích totality byl o veřejnou diskuzi obrovský zájem a sál doslova „praskal ve švech". V průběhu roku 1990 se do prostor budovy přestěhovaly některé odbory Města, pojištovna a další úřady, ale také knihovna. V září tohoto roku začala přestavba velké zasedací místnosti na kino."

Kino bylo ale od začátku postaveno pouze jako improvizované, což sebou neslo řadu úskalí. Nicméně za dobu existence si odbylo i několik zajímavých premiér. Dodnes si určitě Tachované nejvíce pamatují premiéru filmu Z pekla štěstí 2, které se zúčastnila početná filmová delegace včetně Karla Gotta.

Úpravy před rozsáhlou rekonstrukcí

Během desítek let svého fungování doznal kulturní areál Mže spíše drobných stavebních úprav, které odpovídaly průběžným změnám ve využití budovy. Jednou z největších porevolučních změn bylo určitě přestěhování městského úřadu do prostor objektu Mže.

Největší stavební úpravou prošel areál v roce 2004, kdy došlo k rozšíření tanečního sálu na kapacitu 390 míst. Zajímavostí je, že během celé stavby nebyl přerušen provoz kina.

Rekonstrukce byla nutná, shoda nezavládla nad jejím řešením

Budova samozřejmě po dlouholetém provozu již neodpovídala potřebám současné doby a navíc začala mít i problémy se získáním revizí. Bylo jasné, že je nutný velký zásah a rozsáhlá rekonstrukce. Proto vznikla v roce 2013 architektonická studie, která nadčasovým způsobem řešila celý prostor a zcela jej od základů změnila v multifunkční areál vhodný i k pořádání velkých kulturních akcí.

Studii se podařilo zdárně přetavit do projektu a v roce 2018 město mělo zajištěné financování a hledalo dodavatele stavebních prací, který by práce na novém areálu realizoval.

Nové vedení města v roce 2018 ovšem plány zarazilo a nechalo zpracovat nový, výrazně skromnější projekt. Nová varianta svými dispozicemi a řešením vycházela z původní stavby a byla vypracována s vidinou úspor na realizaci. Toto řešení nakonec došlo také k realizaci, která započala v roce 2021 a byla dokončena letos.

Nové možnosti areálu Mže

Místostarosta Jan Straka (Za lepší Tachov) k rekonstrukci uvedl: "Vyřešil se problém se vstupem, nyní se do areálu vstupuje od obchodního centra Kaskády. Velké změny doznalo také předsálí, které je prostorné, důstojnější a poskytuje lepší zázemí pro pořadatele akcí."

Největší proměnou prošel ale bezesporu kinosál pro 259 diváků. Ten je nyní vybavený moderním digitálním promítáním, kvalitní zvukovou aparaturou a také magnetickou smyčkou pro neslyšící. Díky těmto změnám se mohou návštěvníci těšit na premiérová promítání nových filmů, která už v původním kině nebyla možná.

Neméně důležité je ale také rozšíření pódia a veškeré techniky pro osvětlení a ozvučení, díky které poslouží sál perfektně také pro divadelní představení a jiné společenské události.

Tisková konference

V pátek 31. března od 19.00 pořádá město v prostorách "Modrý slon" v areálu Mže tiskovou konferenci k rekonstrukci a otevření areálu. Na krátkou konferenci s možností prohlídky areálu zveme všechna média, která ideálně prosíme o potvrzení účasti. V rámci konference bude zajištěno také drobné občerstvení. Budeme rádi, pokud případně využijete návštěvy k získání materiálů o festivalu PAF.

K dispozici vám budou radní města Tachov včetně starosty a obou místostarostů.

Slavnostní přestřižení pásky

V pátek 31. března od 20.00 proběhne slavnostní přestřižení pásky a oficiální zahájení provozu společenského areálu Mže. Přestřižení pásky se zúčastní starosta města Petr Vrána (Volím Tachov), za účasti hostů města.

Na programu bude vystoupení Ledecké dudácké muziky, prohlídka areálu a krátké úvodní slovo od vedení města a jeho hostů.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Slavnostní zahájení provozu kulturního areálu Mže v Tachově