Přejít na článek: První ročník participativního rozpočtu PROBUĎ TACHOV zná svého vítěze

První ročník participativního rozpočtu PROBUĎ TACHOV zná svého vítěze

V neděli 5. května bylo ukončeno hlasování v rámci participativního rozpočtu města Tachova – Probuď Tachov. Historicky prvním projektem, který bude takto realizován je obnova hřiště na Minerálce. Kvůli finanční náročnosti projektu na něj bude použita celá částka 1 000 000 Kč.

Tachov se připojil k mnoha městům v České republice a umožnil svým obyvatelům rozhodnout, jak bude použit 1 000 000 Kč vyčleněný z rozpočtu města. Nejdříve proběhlo hlasování o názvu participativního rozpočtu, ze kterého vítězně vyšel návrh Probuď Tachov. V další fázi si hlasující mohli vybírat ze sedmi projektů, které byly pro první ročník nominovány Radou města. Do budoucna se počítá s tím, že návrhy, co a jak ve městě změnit či vybudovat, budou podávat občané města.

Co je participativní rozpočet?

Základem je zapojení občanů do rozhodování o dění ve městě. Občané hlasují pro ty projekty, které jsou pro ně nejzajímavější, které by ve městě nejvíce uvítali. V příštích ročnících se veřejnost zapojí i do vymýšlení projektů. Každý bude mít možnost vytvořit návrh, pro který budou ostatní hlasovat. Na projekty v rámci participativního rozpočtu se počítá s vyčleněním částky alespoň 1 000 000 Kč ročně.

Které projekty byly v letošním finálním hlasování?

Lidé si mohli vybírat ze sedmi projektů různého zaměření a každý hlasující měl k dispozici dva hlasy. Hlasovat se mohlo pro instalaci venkovních herních stolů na veřejná místa, obohacení vánoční výzdoby či vytvoření veřejného piknikoviště v Rokli. Lidé si mohli také vybrat projekt street gardening – společné vysázení květin na veřejná místa, úpravu pěšiny podél řeky Mže v lokalitě ulic Smetanova a Chodská nebo vypracování projektové dokumentace na vybudování volnočasové zóny Rapotín.

Vítězný projekt – obnova hřiště na Minerálce

Téměř čtvrtina hlasů byla pro obnovení hřiště na Minerálce. Počítá se s vytvořením nového povrchu a umístěním branek a stožárů na síť. V minulosti bylo toto místo hojně využíváno a navštěvováno. Cílem je oživit tento prostor a do budoucna rozšířit jeho potenciál o další místo setkávání.

Děkujeme všem, kteří se zapojili do hlasování. Doufáme, že jste se nechali inspirovat a v příštích ročnících budeme moci hlasovat i pro vaše návrhy a projekty, které PROBUDí TACHOV.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: První ročník participativního rozpočtu PROBUĎ TACHOV zná svého vítěze