Přejít na článek: Přírodní rezervace Lazurový vrch
Zrušit hledání

Přírodní rezervace Lazurový vrch

Nad ostrým záhybem meandrujícího Kosového potoku se vypíná pověstmi opředený Lazurový vrch, který je skrz naskrz provrtaný středověkými štolami

Pokud někudy vylézají duchové podzemí, aby děsili noční návštěvníky lesa, pak je to nepochybně opuštěnými štolami na Lazurovém vrchu. Jestli máte dost odvahy a zkušenosti s pohybem v obtížném terénu, můžete nahlédnout do černých děr, které se po různu objevují v příkrých stráních Lazurovéhu vrchu.

Mramorová hora

Ač by to málokdo v těchto končinách čekal, Lazurový vrch je prorostlý vrstvami kvalitního růžového mramoru. A právě mramor stál ve středověku za zrodem místních důlních děl. Bude to možná znít neuvěřitelně, ale na svazích lze dodnes nalézt památky na celkem 197 projevů těžby. Mramor a vápenec se zde dobývaly jak povrchově, tak hlubinně a právě hlubinná těžba dala za vznik mnoha štolám, které zde naleznete ještě dnes.

První doložené zmínky o důlní činnosti jsou z 15. století, je však dost možné, že se zde kvalitní materiál pro sochaře dobýval již dříve. Unikátní je zejména způsob těžby štolami, který je pro mramor velice neobvyklý. Způsob těžby však odpovídá uložení vrstev vápence a mramoru, které jsou deskovitě vložené mezi amfibolity. Proto jsou také štoly a lůmky seřazené vedle sebe v několika úrovních - terasách.

Tajemný hrad Michalšperk

Snad mnohem dříve, než se na Lazurovém vrchu začal dobývat mramor a stříbro, zde stával tajemstvím opředený hrad Michalšperk. O jeho existenci se nezmiňují žádné historické prameny a tak není divu, že se jej podařilo objevit až v roce 1980. S jistotou víme, že hrad stával na Lazurovém vrchu ve 13. století v místě mnohem staršího výšinného sídliště. Co následovalo pak asi již nikdy nezjistíme. Dnes zde můžete obhlédnout jen skromné zbytky rozvalin.

Mamorová jáma - Lazurka

Mnohem zajímavější pro vás určitě bude návštěva Mramorové jámy, které se někdy říká také Lazurka nebo Mramorová jeskyně. Jáma vznikla důlní činností a uvnitř hory zde najdete také malé jezírko. Dříve bylo toto místo zvelebeno a hojně navštěvováno trampy. To je však již minulostí a ohniště i jeho okolí dnes zarůstá vegetace.

U Tabákového mlýnu

Až půjdete k Lazurovému vrchu, nebo tudy budete jenom procházet, zastavte se také u Tabákového mlýnu, který jako jeden z mála na Kosovém potoce stále stojí. Mimo toho, že vás zajisté okouzlí atmosféra stavení se dvěma vzrostlými lípami, najdete tu u cesty řadu prohlubní. Práve v nich se kdysi pálilo vápno z méně kvalitního mramoru a vápence, který se zde vytěžil.

Že je toho na Lazurovém vrchu k vidění ještě mnohem více, zjistíte nejlépe tak, že si sem uděláte výlet. Atmosféra tichého lesa na strmém svahu, který je provrtán štolami vás zajisté zcela pohltí.

Autor: Matouš Horáček

Přírodní rezervace Lazurový vrch
Přírodní rezervace Lazurový vrch
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Přírodní rezervace Lazurový vrch
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu