Přejít na článek: Přírodní park Sedmihoří
Zrušit hledání

Přírodní park Sedmihoří

Sedmihoří je komorní, geologicky a geomorfologicky velmi pozoruhodné území s bohatě vyvinutými formami zvětrávání žuly v Čechách

Pod ochranou sedmi hor v hlubokém borovicovém lese se skrývá magická krajina nabitá tajuplnou energií. Mezi stromy tu vystupují mohutné žulové kameny, v údolí se lesknou hladiny rybníků a na obloze se prohánějí krkavci. Záhadné srdce Stříbrské pahorkatiny dodnes nevydalo všechna svá tajemství.

Cestou necestou mezi horami

Příjemné a pohodlné objevování Sedmihoří nabízí naučná stezka. Její trasa není nikterak dlouhá, přesto vás zavede na zajímavá místa. Obsáhlé informační tabule vypráví příběhy z historie, dozvíte se podrobnosti o geologii, místních rostlinách, mokřadech a fauně. Dejte si ale pozor. Kdo vstoupí do lesů Sedmihoří, snadno propadne kouzlu krajiny. Každý kámen má svoji přitažlivou sílu. Jakmile vyšplháte na první větší skalku, objeví se mezi stromy další a další kamenné útvary, které lákají k prozkoumání. Snadno tak sejdete ze značené cesty. Teprve ale když se necháte vést krajinou, poznáte sílu a krásu Sedmihoří.

Tajemná energie

Krajina sedmi vrcholů, která ve tvaru podkovy uzavírá borové lesy, přitahuje pozornost svojí nevšedností více než pět tisíc let. Lidé chamské kultury vybudovali výšinné sídliště na Chlumském a Racovském vrchu. Stopy osídlení z pozdně haštalského období byly objeveny pod vrcholem Rozsochy. O způsobu, jakým zde lidé kdysi dávno žili, máme dnes jen pramálo důkazů. Tím víc se můžete nechat unášet fantazií a představovat si život a tajuplné obřady na skalách Sedmihoří.

Kameníkův ráj

Při objevování Sedmihoří snadno narazíte na opracované kamenné bloky. Jsou to pozůstatky po práci mistrů kameníků, kteří využívali velké množství kvalitní a dobře přístupné žuly. Nejprve bylo třeba kámen opracovat přímo v lese. Na větších blocích pracovalo i třicet dělníků. Poptávka po místních výrobcích byla velká a různorodá. Vyráběly se zde mlýnské kameny, sochy, náhrobky, žlaby, ale i větší zakázky. Dodnes byste našli stopy práce sedmihorských kameníků v širokém okolí.

Sedmihorské milíře

Další důležitá surovina, která se zpracovávala přímo v místních lesích, bylo dřevo. Pálilo se v milířích při výrobě dřevěného uhlí. Pozůstatky jsou ještě dnes dobře patrné na okrouhlých plošinách, kde stále ještě můžete najít kousky zuhelnatělého dřeva. Stačí se jen trochu zasnít a přenést se tak do starých časů, kdy vůně ohně z milířů dodávala Sedmihoří pohádkový nádech.

Vydejte se na cestu a objevte tajemství starých Slovanů, energii žulových balvanů nebo romantickou atmosféru pohádkového kraje. Zaposlouchejte se a Sedmihoří vám bude vyprávět svůj magický příběh.

Autor: Michal Binko

Lesní správa Horšovský Týn
Gorkého 79, 34601 Horšovský Týn
956222111
Přírodní park Sedmihoří
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Přírodní park Sedmihoří
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu