Přejít na článek: Město Tachov přichází s novým logem a jednotným vizuálním stylem
Zrušit hledání

Město Tachov přichází s novým logem a jednotným vizuálním stylem

Nový vizuální styl bude sloužit nejen jako nástroj pro prezentaci města, ale zejména ke komunikaci s jeho obyvateli a návštěvníky.

Originální značka a jednotná vizuální identita vzešla ze soutěže studentů Grafického designu a vizuální komunikace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Z interní soutěže byl vybrán návrh, který nejvíce odpovídal požadavkům zadání města.

Město připravilo zadání

Samotnému návrhu a přípravě jednotného vizuálního stylu předcházely interní porady vedení města, které připravilo zadání pro zpracovatele na základě řady rešerší. Bylo nutné definovat hodnoty a cíle, kterými se chce město prezentovat tak, aby výsledkem byl systém vizuální komunikace, který pomůže tyto hodnoty naplňovat. Došlo také na průzkum vizuálních stylů jiných měst v republice.

„Důkladné rešerši a průzkumu jsme se věnovali průběžně minulý rok. Vznikl nám tak balíček požadavků, které jsme měli jako zadání pro dodavatele. Mimo jiné jsme chtěli navázat na tradici královského města a využít prvky, které s tím souvisejí. Od začátku jsme také věděli, že chceme navázat dlouhodobou spolupráci s vhodným partnerem, který nám pomůže i s následnou aplikací vizuálního stylu," komentuje radní Matouš Horáček (Volím Tachov) přípravnou fázi.

Spolupráce s Fakultou designu a umění

Vytvoření značky města bylo na základě doporučení a kvalitních referencí nakonec svěřeno Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni. Ateliér vedený prof. Vaňkem a doc. Fišerovou oslovil studenty, kteří připravili návrhy pro interní soutěž. „Jsme rádi, že vedení města Tachov oslovilo právě Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, se záměrem, aby studenti zpracovali jednotný vizuální styl pro město. Vznikla tak interní soutěž, kde studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace, MgA. připravili rozsáhlou prezentaci grafických návrhů, které jsou postaveny na základním logu. To je doplněno širokou škálou návrhů od merkantilů přes prezentační materiály, až po nástin informačního systému a další grafická řešení," upřesnila doc. Fišerová.

Do užšího výběru postoupilo sedm nejkvalitněji zpracovaných návrhů, se kterými se seznámilo vedení města. Vítězným návrhem se stal vizuál od studentky Valerie Štecové. „Tvorba vizuálního stylu města byla pro mě nejen výzvou, ale i fascinujícím dobrodružstvím, které mě provedlo od prvotní inspirace až po finální výsledek. Tento projekt začal návštěvou klíčových míst města Tachova, jeho architektonických klenotů a seznámením se s jeho historií," dodává autorka k průběhu práce.

Od nápadu k nové vizuální podobě města

Vybraný návrh přichází s logem ve tvaru písmene T s uskupením hvězdic nad ním. „Tyto hvězdice tvarem navazují na zajímavé architektonické památky, jako jsou prohnuté střechy věží či zdobené rámy oken. Zároveň svým uskupením do trojice a posazením nad T připomínají korunu," vysvětluje vývoj autorka návrhu Valerie Štecová. Nová značka odkazuje na bohatou historii města Tachova jako významného královského města. „Město získává výrazné a minimalistické logo, nesporným kladem je šíře praktičnosti použití," dodává doc. Fišerová. Spolupráce s autorkou návrhem nekončí, jedná se o začátek sjednocení vizuální komunikace města ve všech směrech.

Radní Matouš Horáček osvětlil finální volbu návrhu: „Všechny dodané návrhy byly kvalitní. Bylo evidentní, že volba Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara byla správná. Mezi návrhy ale přeci jen jeden vyčníval svou celkovou promyšleností a přirozeností, kterou navazuje na historické znaky města. Věřím, že vybraný vizuální styl je natolik kvalitní, že naplní potřeby města na velice dlouhou dobu."

Budoucnost značky

Nově se s městským logem a vizuálním stylem budete potkávat nejen ve veškeré komunikaci města, ale i na dárkových a reprezentativních předmětech, která budou vhodným dárkem pro turisty a návštěvníky města. „S výslednou podobou jsem spokojen a moc se mi líbí. Jsem rád, že dáme Tachovu jednotnou tvář," dodal starosta Petr Vrána (Volím Tachov).

Aktuality

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Město Tachov přichází s novým logem a jednotným vizuálním stylem
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu