Přejít na článek: Kosový potok (Kosí potok)
Zrušit hledání

Kosový potok (Kosí potok)

Kaňonovitý charakter údolí meandrovitě se klikatícího Kosového potoku vás okouzlí krásnou přírodou i ruinami starých mlýnů.

V hlubokých hvozdech Českého lesa na úpatí vrchu Dyleň pramení Kosový potok. Jeho vody utvářejí jedinečnou kaňonovitou krajinu na území stejnojmenného přírodního parku, aby se následně spojili v jeden tok se Mží. Pojďte s námi na krátký výlet tímto rozmanitým územím.

Naučná stezka Kosí potok

Svojí cestu jsme začali u zaniklé osady Caltov, u které začíná také naučná stezka kopírující tok Kosího potoka. Svoji cestu však můžete pohodlně začít také za obcí Křínov a vrátit se proti proudu zpět k Caltovu.

Cestou jsme si zašli ke skále Čertovce. Ne kvůli pověsti o střetu čerta s místním farářem, ale kvůli jedinečné atmosféře tohoto místa a nedalekému vodopádu, který, ukrytý v lese, padá do hluboké rokle.

Za chvíli jsme minuli malou vodní elektrárnu a ještě jednou jsme si zašli, tentokrát do 1,5 km vzdálené pohledné vesničky jménem Kořen. Kořenu dominuje bývalé panské sídlo se zámečkem.

Naučná stezka, čítající dohromady 8 km, skončila Na Špirkově, na dolním toku potoka. Dále však můžete pokračovat až k soutoku Kosového potoka se Mží.

Údolí s mnoha překvapeními

Hluboké údolí Kosového potoka se strmými lesními stráněmi brání slunečním paprskům, aby prohřáli jeho dno. Zatímco slunce ohřívá horní části lesa, kterým zní ptačí blues, dole zní chladným tichem jen hukot vody.

O jedinečných podmínkách v přírodním parku vás budou informovat naučné tabule, které upozorňují na ty nejzajímavější rostliny, živočichy, ale také úkazy neživé přírody.

Pokud se sem vydáte v létě za odpočinkem, určitě vám procházku zpříjemní sladké borůvky nebo lenošení na prosluněném travnatém břehu. A pokud vám k ochlazení nebude stačit stín na dně údolí, můžete nohy zchladit v potoce. Břehy jsou tu kamenité, travnaté i písčité. Snadno přístupné i divoké a těžko zdolatelné.

Stačí, když se budete držet značené stezky a jistě vás překvapí jak rozmanitá Vaše procházka bude.

Práce na Kosím potoce

Kromě krásné přírody narazíte i na tiše odpočívající rozvaliny mlýnů a kamenná torza jejich zdí. Unikátní je budova bývalé Kořenské papírny. Jde o jedinou dochovanou stavbu, k jejímuž provozu se využíval zdejší vodní tok. Důkazem této pracovní činnosti jsou líně tekoucí náhony v několika úsecích potoka. Oblíbenou kratochvílí je zde focení s tramvajovou zastávkou, kterou sem před dlouhými roky kdosi z recese umístil.

Nechte se zlákat rozmanitým prostředím Kosího potoka. Věřte, že to je místo, kam se budete vždy s oblibou vracet načerpat energii.

Autor: Nikola Šáchová, Jan Kindl, Matouš Horáček

Kosový potok
34815 Planá
Kosový potok (Kosí potok)
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Kosový potok (Kosí potok)
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu