Přejít na článek: Dětská pohotovost na poliklinice v Tachově čelí personálním problémům
Zrušit hledání

Dětská pohotovost na poliklinice v Tachově čelí personálním problémům

Tak jako v celé republice, i v Tachově máme nedostatek pediatrů. Podle dat u ÚZIS ubývá počet pediatrických ambulancí v celé České republice. Od roku 2018 do roku 2023 jich ubylo celkem 336. Alarmující je také věk pediatrů v celé republice. 33% pediatrů je ve věku nad 65 let a 14% pediatrů je ve věku 60-65 let.

Tachovu se dlouhodobě nedaří najít nové pediatry, přestože nabízíme lékařům bydlení a poliklinika vybavenou ordinaci. Nově proto město připravuje také systém finančních pobídek. Naléhavost tohoto problému vyžaduje intenzivní práci. Hledáme dětské lékaře nejen pro lékařskou službu první pomoci (dětskou pohotovost), ale i pro rozšíření sítě dětských ambulancí.

Dočasné omezení provozu dětské pohotovosti

Složitá situace se promítá do fungování dětské pohotovosti, pro jejíž provoz není dostatek lékařů. Dětská pohotovost proto bude fungovat bez omezení pouze do konce roku 2023. Bohužel městu hrozilo i to, že se od nového roku pohotovost bude muset rapidně omezit nebo úplně zrušit.

Od 1. ledna 2024 bude provoz dětské pohotovosti upraven následovně:

Pondělí - pátek: 16.00 - 21.00

Sobota - neděle, svátky: 08.00 - 20.00

Mimo tuto dobu se prosím s akutními problémy obracejte přímo na Rychlou záchrannou službu.

Potenciálním řešením jsou také lékaři ze zahraničí

Vedení města i polikliniky v současnosti jedná s pediatry z okolí, Plzeňským krajem, Ministerstvem zdravotnictví, Centrem Lidských zdrojů a dalšími institucemi. Místostarostka Vendula Machová (Volím Tachov) doplňuje: "Mapovali jsme i možnost získání lékařů ze zahraničí. Lékaři z Evropské Unie, nemají problém s uznáváním diplomů ani atestací. Horší je to s lékaři mimo EU, například z Ukrajiny, kteří k nám přišli po roce 2021. U těchto lékařů je ale problém s uznáváním odborné aprobace, kdy musí projít odbornou zkouškou v Českém jazyce a plnit si praxe v rozsahu minimálně 6 měsíců na akreditovaném pracovišti. Kvůli tomu nemůžeme aktuálně zapojit lékaře, kteří by tu byli k dispozici, do budoucna se toto řešení ale nabízí."

6000 ošetřených dětských pacientů ročně

Počet ošetřených pacientů dětské pohotovosti každoročně stoupá, tento rok to bude zhruba 6 000 dětí a dorostenců. Ředitel polikliniky Petr Tuháček k tomu říká: "Nechceme tyto pacienty nechat na holičkách. Pohotovost často supluje právě chybějící ambulantní pediatrickou péči, někteří pacienti již nyní nemají svého pediatra. Díky iniciativě města, vedení polikliniky a místních pediatrů se nám podařilo zachovat provoz pohotovosti i po novém roce. Bohužel nelze nadále poskytovat službu v plném rozsahu."

Fungování dětské pohotovosti je pro Tachov stěžejní prioritou. Město má nejdelší dojezdovou vzdálenost do nemocnice z celé České republiky. Vedení města se proto snaží zachovat provoz pohotovosti za každou cenu. "Pevně věříme, že naše snaha a atraktivní pobídkový program zajistí do budoucna zlepšení dostupnosti dětské zdravotní péče a umožní opět provoz dětské pohotovosti v plném rozsahu," dodává místostarostka Machová.

Aktuality

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Dětská pohotovost na poliklinice v Tachově čelí personálním problémům
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu