Přejít na článek: Benešovice
Zrušit hledání

Benešovice

Nenápadná obec obklopená lesy plnila ve středověku důležitou roli na obchodní stezce z Norimberka do Prahy

Když do vsi vstoupíte, neubráníte se dojmu, že tu něco chybí. Jakoby byly Benešovice nepřirozeně rozdělené ne dvě poloviny. Důvodem je silnice 605, která vede středem obce a ve své době plnila úlohu důležité mezinárodní spojnice s Německem. Právě kvůli této komunikaci musel být zcela zlikvidován střed obce včetně starého vrchnostenského dvora. Jediné co se podařilo z této zástavby zachovat je kaple Panny Marie, ani zde to však nebylo tak jednoduché.

Putující kaple

Barokní kaple se zvonicí dnes stojí na prázdném prostoru před resturací vystavené v akci Z. Ještě na začátku 70. let 20. století však stála ve vesnické zástavbě o 82 metrů vedle, přímo na trase, kam byla naprojektována nová silnice. Původní trasa komunikace totiž nevyhovovala narůstajícímu provozu.

Kaple byla přesunuta v roce 1974 a jednalo se tehdy o generální zkoušku před přesunem kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostu. Přesunu předcházelo zpevnění celé stavby a vystavení kolejí, po kterých byla kaple následně pomalu přesunuta. Na událost, kterou měla v režii Transfera Praha, upomíná malá cedulka na zdi kapličky.

Důležité místo na obchodní stezce

Dnes již silnice číslo 605 ztratila na významu. Její úlohu přebrala dálnice D50, která vede v těsném sousedství Benešovic. Díky tomu se provoz ve vsi značně zklidnil.

Pro Benešovice je však téma cesty typické od dávných dob. Už ve středověku se staly významným místem na obchodní stezce, která začala vznikat mezi Prahou a Norimberkem a která se nazývala v období Karla IV. Zlatou cestou. Je pravděpodobné, že právě kvůli této cestě ves na podmáčené a neúrodné půdě kdysi vznikla.

Právě kvůli poloze, ze které plynul velký hospodářský prospěch, měl o Benešovice zájem nedaleký klášter v Kladrubech, který se o jejich vlastnictví po staletí přel s šlechtou.

Pomník obětem války

Nedaleko kaple mezi kmeny jírovců stojí kamenný pomník obětem válek. Smutná vzpomínka vytesaná do kamene je věnována benešovickým obyvatelům, kteří přišli v 1. a 2. světové válce o život. Pomník byl vystavěn ve dvacátých letech dvacátého století jako vzpomínka na 14 sousedů, kteří už se z 1. světové války nevrátili. Po roce 1945 byl následně upraven na pomník obětem obou válek.

Výlety začínají v Benešovicích

Benešovice jsou ideálním místem odkud můžete vyrazit na výlety po okolí. Ačkoliv tu prochází dálnice D5, jedná se jinak o poměrně liduprázdnou a turisty neobjevenou krajinu plnou lesů, polí a vesniček obklopených přírodou. Absence velkých kopců bude zajisté vyhovovat i méně zdatným cyklistům a turistům. V létě můžete vyrazit třeba na nedaleký Výrovský rybník, který je ukrytý v lese a je vyhledávaný jako přírodní koupaliště.

No a pokud budete potřebovat na svých toulkách občerstvení, určitě vám přijde vhod místní Restaurace Benešovice nebo blízká prodejna potravin.

Nedaleko kaňonu Mže leží rovinaté území s lesy a poli, kudy vedla ve středověku významná mezinárodní obchodní stezka. Vyrostla na ní obec Benešovice, která byla po staletí důležitou zastávkou pro obchodníky. Dnes láká k poklidným procházkám a vyjížďkám na kole. Zastavte se a zajděte s místními na kus řeči.

Autor: Matouš Horáček

Obecní úřad Benešovice
Benešovice 109, 34901 Benešovice
Benešovice
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Benešovice
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu